Operacija mrene

Operativni zahvati - Poliklinika Škara Kolaga

Operacija mrene (katarakte)

Mrena ili katarakta je zamućenje prirodne leće u oku čovjeka koje dovodi do slabljenja vida. Pojavljuje se zamućenje vida i promjena percepcije boja koje postaju u žućkasto-smeđim tonovima. Svijetlo bliješti ,osobito noću.
Prema podacima svjetske zdravstvene organizacije (WHO) vodeći uzrok sljepoće u svijetu je katarakta.

Najčešće se javlja nakon 60-te godine života kao staračka ili senilna katarakta. Može nastati i nakon udarca, ozlijede, kao posljedica djelovanja nekih lijekova i u sklopu sistemskih bolesti kao npr. kod šećerne bolesti. Kada se javi pri rođenju djeteta naziva se kongenitalna ili prirođena katarakta.

Liječi se operativnim zahvatom.

Tijek operacije: Nakon dolaska u polikliniku prvo se radi priprema za operaciju, mjeri se krvni tlak, očni tlak te se kapaju kapi za širenje zjenice. Nakon toga se oblači zaštitni ogrtač, stavljaju navlake za cipele i kapa na glavu te se ulazi u operacijsku dvoranu. Smjesti se na udoban operacijski krevet. Sestre dezinficiraju kožu i postavljaju sterilnu prekrivku preko glave pacijenta. Operater stavlja držač vjeđa koji sprječava treptanje oka i kapa se lokalni anestetik u oko. Zahvat je bezbolan. Tijekom zahvata pacijent gleda u svijetlo, cijelo vrijeme je budan i može razgovarati sa operaterom. Na oku se radi maleni rez veličine 2-2.5 mm te se ultrazvučnom sondom uklanja prirodna leća. Nakon toga se kroz isti rez ugrađuje umjetna leća odgovarajuće dioptrijske jakosti, koja se prije operacije izračunala optičkim biometrom. Nakon operacije se stavlja sterilni tupfer na oko te uz pomoć medicinskog osoblja pacijent napušta operacijsku salu i ostaje još pola sata u poliklinici zbog praćenja stanja.

Prva kontrola je sutradan kada se dobije propisana terapija koju je najčešće potrebno kapati 3 tjedna nakon operacije. Oko je zatvoreno tupferom samo na dan operacije.

Pošaljite upit